Skocz do zawartości
126tomek

Montaż oświetlenia pod nogi przód i tył-manual

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio montowałem u siebie oświetlenie pod nogi z tyłu(pod siedzeniem). Z racji tego zrobiłem mały manual, który może komuś pomoże w rezaniu tego u siebie:) Można zrobić tylko przód lub przód i tył zostawiam dowolność:)

Jest kilka opcji wyboru źródła oświetlania:mogą to być paski led na 12V,ori lampki(3B0 947 415 B). w zależności czy chcemy zrobić przód czy komplet należy to uwzględnić:) Ok 6-8metrów kabla dwużyłowego i praktycznie tyle:) A więc zaczynamy:

1.Zaczynamy od wyjęcia przedniej lampki głównej(zdejmujemy blendę i odkręcamy 2 śruby,po czym od strony lewej wkładamy płaski śrubokręt i wypinamy lampkę)

img0594fv.jpg

2.Następnie wypinamy lampkę pod osłoną przeciwsłoneczną:

img0595yt.jpg

 

3.Zdejmujemy osłonę słupka(chwytamy w tym celu jego koniec przy uszczelce i mocno ciągniemy)-jest na 4 kołkach. Ciągniemy mocno nic się nie ułamie ani nie wyrwie.

img0596ky.jpg

4. Teraz przeciągamy kabel od wnęki na lampkę,przez wnękę na lampkę w przy zasłonie przeciwsłonecznej. W tym momencie gdy przewód wystaje przez małą wnękę od lampki przeciwsłonecznej bierzemy jakiegoś druta(mi posłużył od anteny CB) i przywiązujemy koniec przewodu do druta, którego wkładamy w otwór po lampce i kierujemy do skraju podsufitki przy uszczelce. Konieczne w tym punkcie jest wyciągnięcie uszczelki która podtrzymuje podsufitkę(jest na wcisk). Po chwili ,,zabawy'' mamy nasz przewód przy rogu podsufitki:)

img0598mg.jpg

 

5.Przeciągamy nasz przewód w okolice skrzynki bezpieczników. I tutaj jeśli robimy tylko przód to ciągniemy przewód pod osłonę pod kierownicą i przyklejamy pasek led lub wycinamy miejsce na ori lampkę(jest nawet zaznaczone jej miejsce w okolicy uchwytu otwierania maski). Jeśli robimy oświetlenie pod tylne siedzenia czytamy dalej mój manual:)

 

img0599ro.jpg

 

6.Robiąc oświetlenie pod tylne siedzenia musimy zdemontować podstopnicę-jest na 1 śrubie i zaczepie od dołu(po 2 stronie jest dużo łatwiej-mniej rozbierania i szybciej to idzie) ,osłonę boczna(przy otwieraniu maski)-jedna śruba pod plastikowym ,,kapslem'' i w tym miejscu możemy demontować próg. Aby to zrobić chwytamy go mocno i ciągniemy do góry(jest na spinkach-nic się nie połamie).

img0600tv.jpg

 

img0601wy.jpg

 

7.Teraz trzeba przeciągnąć przewód pod tapicerką podłogi. W tym celu korzystamy z naszego druta który pomagał nam wcześniej:) Odsuwamy fotel do końca w tył i staramy się wyprowadzić przewód pod miejsce gdzie fotel jest mocowany śrubami do podłogi:

img0602ly.jpg

 

Nie trzeba demontować fotela. Ten moment chyba najbardziej wkurzający podczas naszej pracy.

Teraz ładnie chowamy przewód pod fotelem(przyklejamy przewód taśmą) i wyprowadzamy do z tyłu. Tutaj w zależności jakie źródło oświetlenia wybraliśmy łączymy je z przewodem. Ja zastosowałem pasek led(3 diody)samoprzylepny. Pasuje idealnie i jest płaski.

Teraz podłączamy przewód pod kostkę od oświetlenia lampki centralnej. Czerwony przewód jest to ,,+'',zaś brązowy z białym paskiem to ,,-''

 

img0604tb.jpg

 

Izolujemy połączenie i sprawdzamy czy wsio działa:)

U mnie wyszło to tak:

 

img0605f.jpg

 

 

 

Nie schowałem jeszcze przewodu ale już zostało to poprawione:)

Może się komuś przyda:) Jeśli coś jest niejasne proszę pytać-udzielę chętnie wszelkich informacji:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super :) dzieki, przyda sie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej byłoby wpiąc sie kabelkami do wtyczki na słupku A niz rozbierać pół auta zeby dostac sie do lampki. Ja zakładałem do A4 i wpinałem sie do wtyczek w słupku A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie można było zrobić to szybciej,inaczej ale ja zrobiłem to tak,zamieściłem manual aby następnym było łatwiej i tyle:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rozbierałem drzwi i wpiołem się w lampki w drzwiach, świeci tylko jak są otwarte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A nie lepiej byłoby wpiąc sie kabelkami do wtyczki na słupku A niz rozbierać pół auta zeby dostac sie do lampki. Ja zakładałem do A4 i wpinałem sie do wtyczek w słupku A.

Dokładnie.

Pewnie można było zrobić to szybciej

j.w. :)

Ze słupka przy nodze kierowcy o lata świetlne szybciej.

...zamieściłem manual aby następnym było łatwiej...

j.w. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To skoro koledzy jesteście tacy obeznani i robiliście oświetlenie u siebie to czemu nie zamieściliście instrukcji z której sam bym skorzystał? Nie wiedziałem że można podłączyć się w kostkę w słupku więc zrobiłem po swojemu. Widzę że czasem nie warto cokolwiek robić bo i tak spotyka się tylko krytykę....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek świetnie to zrobiłeś, napewno się przyda (sam o tym myślę aby to zrobić). Na podstawie tego opisu ze zdjęciami każdy kto będzie chciał zrobić podświetlenie może trochę to przecież zmodyfikować jak będzie chciał. Nie przejmuj się osobami które to krytykują, oni nie pochwalili się tym co zrobili, zachowali to dla siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo:) Oczywiście że można to zmodyfikować-nigdy pierwszy raz się nie zrobi idealnie zwłaszcza robiąc to samemu bez gotowej recepty:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podrzuciłbyś kolego Tomku jakąś fotkę jak to podświetlenie wygląda z przodu? tzn nogi kierowcy i pasażera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Widzę że czasem nie warto cokolwiek robić bo i tak spotyka się tylko krytykę....

Kolego nikt ciebie nie krytykuje. :)

Zadałeś sobie sporo trudu aby zrobić tego manual'a, i chwała ci za to.

Po to jest ten wątek aby przedyskutować twoją robotę i zasugerować ewentualne lepsze/prostsze rozwiązania. I my to właśnie zrobiliśmy. :)

Pozdro.

Edytowane przez vipereeek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dsc02947n.jpg

dsc02941n.jpg

dsc02943m.jpg

Z przodu są Ori lampki+diody od naszego forumowego kolegi Charakterka:) Z tyłu w niedalekiej przyszłości też zagoszczą ori lampki+takie same diody zamiast pasków LED:)

 

---------- Dodano o 11:12 ---------- Poprzednia wiadomość o 11:02 ----------

 

Kolego nikt ciebie nie krytykuje. :)

Zadałeś sobie sporo trudu aby zrobić tego manual'a, i chwała ci za to.

Po to jest ten wątek aby przedyskutować twoją robotę i zasugerować ewentualne lepsze/prostsze rozwiązania. I my to właśnie zrobiliśmy. :)

Pozdro.

 

Chyba ze tak to ok;) Podrzuć kolego o która kostkę dokładnie chodzi i gdzie ona jest to może rzeczywiście będzie łatwej i nie trzeba będzie tyle rozbierać:) Chodzi o to aby ktoś kto będzie to rezać maił najprościej jak tylko się da;) Ja wybrałem cięższą drogę tylko ze względu na to że nie maiłem innej opcji wyboru wpięcia się w wyżej wspominaną kostkę;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to wygląda i całkiem praktyczna sprawa. W standardowych lampkach widzę też już diody zamontowałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podrzuć kolego o która kostkę dokładnie chodzi i gdzie ona jest to może rzeczywiście będzie łatwej i nie trzeba będzie tyle rozbierać

Słupek kierowcy, kostka (seledynowa) zaznaczona strzałką.

 

kostka.jpg

 

Przewody: czerwony (czarny pasek), brązowy (biały pasek)

 

Pozdro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem że jest to kostka od drzwi kierowcy. a gdzie sa kostki do pozostałych drzwi aby to oswietlenie podpiąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanie, bo w GOLFV jest specjalne miejsce na podświetlanie nóg, u nas rozumiem tego nie ma i trzeba by dziury robic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a ja mam pytanie, bo w GOLFV jest specjalne miejsce na podświetlanie nóg, u nas rozumiem tego nie ma i trzeba by dziury robic?
Z przodu przygotowane są otwory do zamontowania lampek, tych samych lampek, które świecą w tapicerce drzwi.

Z tyłu w przednich fotelach otworów nie ma. Tu trzeba kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a kiedy te lampki swieca "oryginalnie"? Tylko po otwarciu drzwi czy jak?

Ile takie lampki w ASO ksoztuja?

 

I dlaczego tutaj

http://modyfikacje-vw.blogspot.com/2001/08/oswietlenie-przestrzeni-nog-z-przodu.html

Koleś jeszcze koduje coś w VCDS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a kiedy te lampki swieca "oryginalnie"?
Domyślam się, że na to pytanie mogą odpowiedzieć właściciele wersji W8.
Ile takie lampki w ASO ksoztuja?
W ASO około 40zł, na allegro około 20
I dlaczego tutaj

http://modyfikacje-vw.blogspot.com/2...-z-przodu.html

Koleś jeszcze koduje coś w VCDS?

Bo ma Golfa 5(?) , w Passacie B6 też to trzeba kodować. W samochodach tych, ogólnie pojęta elektronika jest bardziej rozbudowana niż u nas w B5. Poziom oświetlenia tych lampek, w wyżej wymienionych autach, jest regulowalny. Lampki muszą być podpięte pod sterownik zarządzający ich pracą. Jak każda nowa rzecz podłączona do jakiegokolwiek sterownika w aucie, musi być w nim ona zakodowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem że z GOLF V ale myślałem że u nas też "wypada" coś takiego zrobić a nie podpinać na "lewo" kable gdzie pasuje :)

 

to jeszcze jedno pytanie bo byłem właśnie oglądać miejsca gdzie te lampki się podpina. U kierowcy znalazłem wolną "dziure" na lampke na wysokości podnużka (tego gdzie nogę dajesz żeby nie trzymać na sprzęgle) ale u pasażera w ogole nie ma miejsca na lapmke :|

Gdzie ją tam należy wsadzić? No i jeszcze jedno, gdzie z tyłu najlepiej dać lampki? Bo kolega @126tomek umieścił je jakoś pod fotelem ale tam za bardzo nei ma miejsca na nie. Słupek byłby lepszy? (Tylko dziury trzebaby powycinać)

 

Miejce pod nogami kierowcy

http://i.imgur.com/bkpPN.jpg

 

Miejsce pod nogami pasażera, gdzie ma być lampka?

http://imgur.com/a/MV8lj#0

Edytowane przez qweluke

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności