Skocz do zawartości
Emyl

Kto wymieniał dwumas na jednomas ? słyszałem ze skrzynie padaja...

Rekomendowane odpowiedzi

witam, padło mi sprzęgło (pękła tarcza docisku) po wyjęciu widzę że mam dwumasę i tarcze sprzęgła ze sprężynkami, w tej tarczy jest 6 sprężyn a na allegro patrze że większość do mojego silnika AFN jest tarcz z czterema sprężynami. czy ilość sprężyn ma znaczenie czy moge wkładać to i to

np: http://allegro.pl/sprzeglo-sachs-vw-...589631857.html

http://allegro.pl/sprzeglo-sachs-vw-...617990170.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem na sztywne valeo i śmiga bez zarzutu w 2011roku koszt wówczas 1570zł plus robota 330zł razem1900

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz.... A ja dałem 100zł za kolo zamachowe sztywne plus 400 zł nowe sprzęgło Sachs:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł - dla tych co sądzą, że dobrze wychodzą na tym, że dwumas zastępują jednomasem :fajny Oraz jak ECODRIVING wpływa na zużycie dwumasy...

 

Żródło: Koło dwumasowe - usterki i objawy --- klik

 

A tu wkleję treśc, gdyby później artykuł znikł z neta :D

 

Kierowca ma duży wpływ na trwałość dwumasowego koła zamachowego. Co robić, a czego unikać, aby ten element pracował bezawaryjnie jak najdłużej? Obecnie już trzy czwarte produkowanych samochodów jest wyposażone w dwumasowe koło zamachowe. Element, który jeszcze pewien czas temu wydawał się zarezerwowany jedynie dla mocniejszych diesli, trafia obecnie do wielu silników benzynowych i zdecydowanej większości wysokoprężnych.

Wraz z kolejnymi, coraz bardziej restrykcyjnymi normami emisji spalin - obecność koła dwumasowego staje się niemal nieunikniona.

 

Element niemal niezbędny - Tyle się słyszy o kosztowanych awariach kół dwumasowych, że można nabrać przekonania, iż jest to element stworzony niejako na złość właścicielom samochodów i jedynie po to, aby wyciągać od nich pieniądze. Tymczasem jego obecność ma swoje uzasadnienie. Coraz większe wysilenie jednostek napędowych prowadzi bowiem do powstania silnych drgań skrętnych w układzie korbowym silnika. Z kolei chęć ograniczania zużycia paliwa powoduje obniżanie obrotów silnika w kierunku niszczących niskich częstotliwości. Jednocześnie szersze stosowanie stopów lekkich o niskim tłumieniu drgań powoduje, że wibracje mają niszczący wpływ na silnik. Drgania przenoszące się dalej na układ napędowy niszczą skrzynię biegów, przeguby i inne elementy.

 

I tu z pomocą przychodzi koło dwumasowe, które potrafi przejąć te drgania i je zneutralizować. Pochłaniając drgania, chroni układ korbowo-tłokowy silnika, skrzynię biegów i inne elementy. Gdyby nie obecność koła dwumasowego, w silniku doszłoby do przyspieszonego zużycia panewek, w skrzyni niszczyłyby się synchronizatory i koła zębate, nie wspominając o komforcie.

 

Co niszczy dwumas ?

 

Trwałości koła dwumasowego niestety nie służy notoryczne korzystanie z niskich obrotów, będące jedną z zasad ecodrivingu. Producenci kół dwumasowych przyznają, że częste schodzenie poniżej częstotliwości 25 Hz (1500 obr./min) doprowadza do nadmiernego obciążania sprężyn i tłumików kół.

 

Długowieczności nie sprzyja również nieumiejętne korzystanie ze sprzęgła. Dławienie silnika, np. przy ruszaniu z drugiego biegu, przeciąża sprężyny. Z kolei długa jazda z poślizgiem sprzęgła doprowadza do przegrzania zespołu koła dwumasowego i zmiany konsystencji zawartego wewnątrz smaru. W efekcie dochodzi do uszkodzenia łożysk.

 

Istotny wpływ na trwałość koła ma też stan jednostki napędowej. Nieregularności pracy wywołane usterkami układu zapłonowego lub rozregulowaniem wtrysku przyspieszają agonię koła dwumasowego. Jest to szczególnie częste zjawisko w nowoczesnych, wysilonych dieslach. Łatwe do sprawdzenia diagnoskopem korekty dawek biegu jałowego na ciepło nie powinny przekraczać 1,65 mg/skok (lub 2 mm3/skok - jeżeli w danym modelu korekty są wyrażane objętościowo), gdyż wyższe wartości świadczą o dużej nieregularności biegu silnika.

 

Wyeliminowanie usterek i błędów w technice jazdy pozwala nawet kilkakrotnie wydłużyć trwałość koła dwumasowego. Nie bez przyczyny w jednych autach wytrzymuje ono 180 tys. km, a w innych o połowę mniej. Poza nielicznymi przypadkami niedopracowanych modeli, to właśnie kierowca okazuje się mieć decydujący wpływ na to, ile koło dwumasowe wytrzyma.

 

Kiedy należy się wymiana?

 

Objawy zużycia koła dwumasowego mogą się różnić w zależności od modelu i stopnia nasilenia usterki, ale zawsze awarii towarzyszą anormalne dźwięki. Najczęściej spotykane to klekotanie na biegu jałowym i stukanie przy gwałtowniejszych ruchach pedałem gazu. Niestety, nie wytwarza się tańszych zamienników "dwumasów" i w razie awarii jedyne co można zrobić, to poszukać tańszej hurtowni.

 

Objawy awarii koła dwumasowego.

 

- Klekotanie i terkotanie na biegu jałowym, zmieniające się po wciśnięciu sprzęgła

 

- Piski przy redukowaniu biegów

 

- Stuki przy dodawaniu i ujmowaniu gazu na niskich obrotach

Jak samemu zdiagnozować usterkę

 

- Jadąc na 5. biegu zejdź pod 1000 obr./min i maksymalnie wciśnij pedał gazu. Silnik ze sprawnym kołem będzie płynnie przyspieszał. Przy zepsutym kole pojawić się mogą wibracje, telepania i szarpnięcia.

 

- Jadąc na 3. biegu na obrotach około 3000 wymuś szarpnięcie na sprzęgle kilkakrotnie gwałtownie kopiąc w pedał gazu. Jeżeli pojawią się hałasy i wibracje, to może to być objaw uszkodzenia koła dwumasowego.

 

- Jeżeli obie próby wskazują na awarię koła dwumasowego - mechanik będzie musiał zdemontować skrzynię biegów. Pomiar luzów koła potwierdzi jego stan.

 

Cztery sposoby na wydłużenie żywotności dwumasowego koła zamachowego :

 

1. Unikaj niskich obrotów. Permanentna jazda w zakresie zbyt niskich obrotów (1500 obr./min i poniżej) powoduje nadmierne i trwające długo obciążanie sprężyn oraz ich tłumików. Oszczędna jazda niestety nie służy trwałości "dwumasu".

 

2. Zmień sposób ruszania. Gwałtowne puszczanie sprzęgła, nie tylko przy ruszaniu, ale również po zmianie biegu na wyższy, powoduje chwilowe duże przeciążenie sprężyn i tłumików. Tak samo niszczące jest dławienie silnika, np. przy ruszaniu z 2. biegu.

 

3. Unikaj poślizgu sprzęgła. Długotrwała jazda z poślizgiem sprzęgła (przy ruszaniu, przy zużytym sprzęgle itp.) powoduje przegrzanie tzw. masy wtórnej, co skutkuje zmianą konsystencji smaru oraz uszkodzeniem łożyskowania wewnętrznego.

 

4. Zadbaj o wtryskiwacze. Zaniedbanie stanu stanu silnika (np. zużycie wtryskiwaczy w dieslu powyżej współczynnika korekcji 1,65 mg/H) powoduje nierównomierność biegu silnika, wywołującą ponadnormatywne wibracje koła dwumasowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

- Jadąc na 5. biegu zejdź pod 1000 obr./min i maksymalnie wciśnij pedał gazu. Silnik ze sprawnym kołem będzie płynnie przyspieszał. Przy zepsutym kole pojawić się mogą wibracje, telepania i szarpnięcia.

 

No comment !!!

A tak poza tym co przytoczyłeś - co ma wnieść to do tematu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyśl się :fajny A jak nie wiesz, to ja ci tego tłumaczyć nie będę :bry2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Domyśl się :fajny A jak nie wiesz, to ja ci tego tłumaczyć nie będę :bry2

 

Nie musisz,tyle co wiem to mi wystarczy.

Postaraj się bardziej i namów tych co im pada dwumas na wymiane na ori za 1800.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie miałem w zamyśle namawiać ludzi, do zakupu tańszego jednomasa. Chodziło mi tylko o to, by ukrócić dewagacje - czy zmiana dwumasy na jednomas - odbije się na silniku. I z tego co się tu czyta - jak widać TAK. Nawet jeśli początkowo nikt nie widzi róznicy w tym, że założył jednomas.

 

Jak mówi przysłowie:

Chytry dwa razy traci

 

...ewentualnie:

Pozorne oszczędnosci lubią się mścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja nie miałem w zamyśle namawiać ludzi, do zakupu tańszego jednomasa. Chodziło mi tylko o to, by ukrócić dewagacje - czy zmiana dwumasy na jednomas - odbije się na silniku. I z tego co się tu czyta - jak widać TAK. Nawet jeśli początkowo nikt nie widzi róznicy w tym, że założył jednomas.

 

Jak mówi przysłowie:

 

 

...ewentualnie:

 

Danek dywagacje na podstawie jakiegoś tam artykułu już same w sobie są dyskusyjne.Takich artykułów,publikacji można znaleźć mnóstwo ale jedno na pewno można już stwierdzić -żadne z nich nie namawiają do rezygnacji z firmowego serwisu,do stosowania zamienników,do naprawy we własnym zakresie czy u Pana Henia w stodole nie mówiąc o modach,usprawnieniach,trikach itd a kończąc na korzystaniu z usług "nielicencjonowanych" tunerów.

To artykuły z serii wypełniaczy treściowych czasopism czy stron tak samo jak temat wywalania EGR'a,DPF'ów,katów itp.

Takie same treści dotyczą stosowania innych wymiarów opon i felg które to prowadzą do zmian środka masy pojazdu,nadmiernego.przedwczesnego zużycia przegubów,łożysk itd a nawet jak niektórzy twierdzą do wypadków.

Mało tego jest ? nikotyna szkodzi,alkohol szkodzi,kofeina szkodzi a mimo to wszystko to się sprzedaje ciągnąc z tego niebotyczne podatki a jakąkolwiek własną inicjatywe (wytwarzanie) stara się zgnieść w zarodku by nie powodowała strat w zyskach.

Żyjemy w takim a nie innym kraju,w takich a nie innych uwarunkowaniach gospodarczych i większość ale nie twierdze że wszyscy z nas ma taką a nie inną mentalność że woli tańsze co nie oznacza lepsze rozwiązania i to właśnie myślenie nie może dotyczyć ogółu tak samo jak ja nie mam zamiaru się wypowiadać w czyimś imieniu czy za kogoś ale nad czym mam sie zastanawiać jeśli mam do wyboru nowego dwumasa za 1800 czy jednomasa za w sumie jakieś 600 ? że co ? że mi skrzynia padnie ? leżą na każdym szrocie po 300 tym bardziej że dotyczy to całe gdybanie nastoletnich vw 1,9 tdi.

Nie twierdze że autorzy artykułu kłamią czy nie mają racji ale czy dotyczy to naszych realiów ? może po części zamożnych użytkowników vw których stać na wymiane DPF'a,zabrudzonego turbo na nowe itd.

Zresztą samo vw zachęca nie wiem czy świadomie do zabawy w klocki lego bo czymże jest to przekładanie turbin,wtrysków pomp,głowic,bloków itd.

Dyskusja miałaby głębszy sens gdyby dotyczyła normalnych użytkowników a nie wynikła w dziale tuning-diesel bo po co się zamienia wyeksploatowany dwumas na tańszy trzykrotnie jednomas wszyscy wiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Postaraj się bardziej i namów tych co im pada dwumas na wymiane na ori za 1800.

 

hmm to zależy kto Jakie Ma priorytety :D

Ja Na ten przykład Jestem Zwolennikiem duże ilości niutów i komfortu a taki tylko daje dwumas :D

 

Możesz Wierzyć lub nie ale za 2 tys w dzisiejszych czasach jest dwumas który wytrzymuje do 450 NM :)

 

Jest Moc i Jest Komfort, a Jeśli ktoś Będzie strzelał niemiłosiernie ze sprzęgła to po kilku startach spali dwumase jak i jednomase i seryjną i wzmocnioną :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hmm to zależy kto Jakie Ma priorytety :D

Ja Na ten przykład Jestem Zwolennikiem duże ilości niutów i komfortu a taki tylko daje dwumas :D

 

Możesz Wierzyć lub nie ale za 2 tys w dzisiejszych czasach jest dwumas który wytrzymuje do 450 NM :)

 

Jest Moc i Jest Komfort, a Jeśli ktoś Będzie strzelał niemiłosiernie ze sprzęgła to po kilku startach spali dwumase jak i jednomase i seryjną i wzmocnioną :)

 

Forma,treść postu - no comment.

Przyznam się nie potrafie leczyć z głupoty ani udowadniać na siłe czegokolwiek,komukolwiek dlatego rezygnuje z dalszej polemiki,bawcie się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Forma,treść postu - no comment.

Przyznam się nie potrafie leczyć z głupoty ani udowadniać na siłe czegokolwiek,komukolwiek dlatego rezygnuje z dalszej polemiki,bawcie się dobrze.

Nie Musisz się obrażać i niczego Mi udowadniać, Ja Wzmocnionymi dwumasami się Bawilem montowalem oraz jezdzilem na jednomasach a nie teoretyzowalem przed komputerkiem:)

Wesołych Świat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie

Trochę odgrzeję temat . Czy do passata b5 AHH podejdzie zestaw Valeo z jednomasem od AVB . W AHH jest 228mm a w AVB 229mm jeśli się nie mylę . Robi to jakąś różnicę ? Proszę o odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AVB to 228mm.

 

Być może podejdzie to "Valneło" ale nie taniej jest zrobić na gratach z Audi np audi 80 ? Plus nowa tarcza i docisk ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość kupna na 500zł zestawu od AVB , siedział na aucie dwa tygodnie po czym auto " siedziało " na drzewie :/ , tylko dlatego zastanawiam się nad takim rozwiązaniem , łożysko oporowe jest takie same ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 99% podejdzie. Łożysko też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam passata 130 AVF skrzynia 6, czeka mnie wymiana koła dwumasowego i tu pytanie, przeglądam tematy z tym związane i nie mogę znaleźć klarownej odpowiedzi, czy do mojego silnika i tej skrzyni jest możliwość założenia jednomasu. Na razie mam serie ale w planach jest turbo brd, większe wtryski i nowy program. Zakładam ze Nm będą oscylowały w granicach 400 może i trochę ponad a w związku z tym jak już muszę wymieniać to na coś co wytrzyma mi takie momenty. Podobno przy mojej skrzyni odpada przejście na jednomas, może jakiś mocniejszy dwumas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400 niuta przenosi seryjne kolo dwumasowe i seryjne sprzeglo. Chcesz fajny zestaw? Kup z silnika BRD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że chodzi o komplet dwumas ze sprzęgłem. Na czym polega różnica w stosunku do zestawu z AVF?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności