Skocz do zawartości
wnowo

B5 1.9 AHU - Wyłączający się kompresor klimy

Rekomendowane odpowiedzi

W moim paszczaku TDI 90KM, 1998 r, silnik AHU, klimatyzacja w wersji climatronic, szaleje mi sprężarka klimy.

Klimatyzacja nabita, ciśnienia w porządku, brak błędów przez VAG.

Sytuacja nr 1: Na wolnych obrotach sprężarka rozłączana jest na kilka sekund poprzez kod 11 w rejestrze nr 19 climatronica (czyli temperatura cieczy chłodzącej powyzej 118). Czujniki temperatury sprawdzone VAG-iem, wszystkie podają właściwą temperaturę. Sprężarka wyłącza się na kilka sekund i po chwili ponownie rozpoczyna pracę. Na zegarach temperatura nie przekracza 90 stopni. Dzieje się tak okresowo, zauważyłem że częściej na zimnym silniku, zaraz po odpaleniu - ale to nie jest reguła.

Sytuacja nr 2 - przy przegazowaniu na wolnych obrotach oraz przy przyspieszaniu na biegu 1 i 2 sprężarka wyłączana jest z kodem 12 (wyłączenie przez interfejs Motronic, czyli komputer silnika). Z tego co czytałem to to podobno normalne, że silnik przy trochę gwałtowniejszym dodawaniu gazu odcina na chwilę sprężarkę - ale szukam u Was potwierdzenia tego faktu.

Jeśli sytuacja nr 2 okaże się normą, to co może powodować odcinanie sprężarki w przypadku nr 1?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze co jakis czujnik szfankuje i ci się wyłancza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujniki sprawdzone. Elektromechanicy jeździli z wężami ciśnieniowymi wpiętymi w klime (podgląd ciśnienia) + VAGiem i wszystko w normie. Dodatkowo czujniki temperatury cieczy sprawdzone "ręcznie".

Efektów niestety nadal brak... any ideas?

 

PS. Czy przyczyną może być uwalony panel klimatronika?

Edytowane przez wnowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem oczywiście wcześniej ;) ale odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłem. Wszystkie czujniki dają poprawne wartości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przeczytałem oczywiście wcześniej ;)

 

No i ...

 

ale odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłem.

 

Wszystkie czujniki dają poprawne wartości...

Skoro piszesz jedynie o czujnikach, to chyba czytałeś tylko pierwszą stronę :wmorde

 

A jak masz opiłki w układzie klimy, to oprócz wymiany sprężarki - czeka cię płukanie całego układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w zakresie temperatur płynu 70-80 stopni włącza i wyłącza się sprężarka. Gdy dojdzie do 80-90 już ładnie działa. Byłem w swoim serwisie klimy i posprawdzali wszystko i jest git. Najważniejsze, że ciśnienia, itp. w normie. Klima na wylocie z kratki ma 3 stopnie. Nabijana rok temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie częściej dzieje się to na zimnym silniku... aczkolwiek po rozgrzaniu też "wariuje" na biegu jałowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprężarka wymieniona, układ wyczyszczony, nabity i zapuszczone UV. Problem od strony elektroniki nie zniknął - chociaż sprężarka chodzi zauważalnie ciszej. Na jutro jestem umówiony z elektronikiem, który ma przeprogramować komputer, żeby sprężarka nie reagowała na sygnał o za wysokiej temperaturze cieczy chłodzącej silnik. Pozostaje problem (a może to nie problem?) polegający na wyłączaniu sprężarki przez komputer silnika przy nagłym dodawaniu gazu na biegu jałowym, albo przy przyspieszaniu na pierwszym biegu.

Czy u Was też się tak dzieje, że sprężarka wyłącza się przy dodawaniu gazu (nagłym, bo jak dodaje gaz powoli sprężarka pracuje cały czas) oraz przy przyspieszaniu na jedynce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy u Was też się tak dzieje, że sprężarka wyłącza się przy dodawaniu gazu (nagłym, bo jak dodaje gaz powoli sprężarka pracuje cały czas) oraz przy przyspieszaniu na jedynce?

U mnie się tak nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy u Was też się tak dzieje, że sprężarka wyłącza się przy dodawaniu gazu (nagłym, bo jak dodaje gaz powoli sprężarka pracuje cały czas) oraz przy przyspieszaniu na jedynce?

U mnie jest tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne jaja. Obaj macie ten sam silnik (AFN) i jak rozumiem climatronica?

U jednego jest ten sam objaw co u mnie (wyłączanie sprężarki celem odciążenia silnika) a u drugiego sprężarka chodzi cały czas... spoko. Może mamy różne wersje modułu climatronic?

Update: wczoraj okazało się że uwalony był "czujnik A/C thermal switch", który dawał "pik" ze złym sygnałem, trwający zapewne kilka milisekund. Najlepsze że po wymianie czujnika problem nie zniknął. Objawia się on co ciekawe w zakresie temperatur 60-70 stopni (odczyt z G2). Poniżej i powyżej jest git. Prawdę mówiąc straciłem rezon - czujniki ok, licznik ok, panel climatronic ok, pozostaje sprawdzanie wiązek (ale sądząc po odczytach z Motronica też są ok). Elektronik podał mi dwa wyjścia: albo szukać dalej, albo zmienić program climatronica, żeby nie reagował i nie odcinał sprężarki (mówię o kodzie 11 (temperatura) i 12 (wyłączenie przez Motronic)).

Chyba zdecyduje sie na opcję nr 2...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam taką samą lipę jak koledzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam taką samą lipę jak koledzy

 

Pierwsza sprawa , zerknij czy jak załączasz klimę startuje wentylator ( mały dodatkowy ) jeśli nie to do wymiany lub sprawdzenia czy dociera do niego napięcie , kolejna rzecz nie daj się nikomu namówić na sprawdzanie szczelności układu za pomocą UV chyba że po tej operacji za free przeprowadzą czyszczenie całego układu przepłukując min 4 razy feronem ( w co nie wierzę że ktoś będzie na tyle ambitny ) , najpewniejsza i stara metoda to azot jeśli trafisz do dobrego klimiarza to da sobie z tym radę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności