Skocz do zawartości
Grimson

Jaki macie zasięg CB radia

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, podawajcie realne wartości podając przy okazji jaki zestaw + teren.

 

Dzisiaj testowałem słyszalność mojego zestawu Yosan Turbo + Sunker Ml-145, druga furmanka miała na pokładzie Alan 102 + Midland Ml145. Słyszalność w tym przypadku polegała na rozpoznaniu przez szumy i trzaski głosu kolegi.

 

Zasięg: 18,5 km (zmierzony na Google Maps)

Teren: lasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nikt mi nie uwierzy ale: radio TTI-550 + Sunker Ml-145 rozmawialem z gosciem normalnie odlegloscs 28 km... - teren raczej plaski .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw President Johnny + Sirio ML 145 Elbląg - Nowy Dwór Gdański rozmawiałem z gościem bez problemu, nie wiem tylko jak miał sprzęt. Odległość jakieś 25km

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ak w temacie, podawajcie realne wartości podając przy okazji jaki zestaw + teren.

..oraz zestaw naszego korespondenta. Bo mobil - mobil a mobil - baza to dwie inne bajki.

Zasięg mobil - baza 40km modulacja AM

mobil - yosan jc2204 antena Santiago 1200 baza - 5/8 na maszcie 16m i Alan 87.

Zasięg mobil - baza 120km modulacja USB fala bezpośrednia

mobil President Jackson antena j/w baza j/w

Zasięg baza - mobil nie wiem, ale gość nadawał z ciężarówki z okolic Denver USB fala odbita

baza - j/w mobil - President Jackson, antena - nie wiem jaka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy jakoś specjalnie nie mierzyłem, słupkami kilometrowymi wychodzi około 10-12 km pomiędzy mobilami. Ja posiadam unidena 520xl i alana 9+ w dziurze na dachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W typowym ustawieniu to Gdańsk, na wstęgach, to Kanada. :zeco

Zwykle to 10 do 15 km., zależy od terenu. Czasem tylko 3 km.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mierzenia odległości polecam:

http://f6fvy.free.fr/qthLocator/fullScreen.php

 

 

Odległości najróżniejsze. 50-60 km z bazówkami w Warszawie raczej bezproblemowo.

 

mobil-mobil 70 km przez całą Warszawę i spory kawałek gierkówki na Katowice.

mobil 1: Connex 3300 + Turbo 5000

mobil 2: EuroCB 3900LCD + Wa-27

 

Przy zwiększonej propagacji różnie. Często Francja, Włochy, Niemcy. Różne radia (Magnum Omegaforce, Galaxy DX99V, Superstar 2950, Galaxy Pluto i jeszcze jakieś). Anteny: Lafayette Ottawa, President Texas, Super Santiago 1200.

Głównie jednak Astatic Dominator D2500.

 

Najfajniejsza łączność propagacyjna to łączność z jachtem na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii. Ustrzelona z Warszawy (Chomiczówka) na Galaxy DX99V z Sirio T3-27.

Najdalsza to okolice Gibraltaru ustrzelone na tym samym sprzecie z Warszawy-Rembertów.

 

Na codzień na #19, łączności na odległość 20-25 km w Warszawie. Poza #19 sporo dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mobil-mobil 70 km przez całą Warszawę

Tylko pogratulować, ale ja takich bajek nie łykam ;) No chyba że obydwoje pchaliście w antenę z 500W, albo bokiem Warszawy jechałeś.W mieście nie wiem czy realnie zrobi się z 30km w linii prostej, mobil-mobil, nie wspominając o 70km :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alan 199 A + ML145 - Maksymalnie udało mi się zanotować wyniki do około 15 km. Zazwyczaj wszystko zależy od terenu. Ale te 5-10 km raczej zawsze jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Team TS-6 + Sirio ML-145 Zasięg bez zakłóceń to 14-15 km w terenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko pogratulować, ale ja takich bajek nie łykam No chyba że obydwoje pchaliście w antenę z 500W, albo bokiem Warszawy jechałeś.

Jak trafisz dobre warunki to po odbitej spokojnie tyle może pójść bez konieczności ładowania 0,5KW. Inna sprawa, że znam tylko jednego mobila co tyle pcha w AM.

U mnie było ok 19-20W w PEP (jedna końcówka 2sc1969), u kolegi podobnie. Na głośniku zewnętrznym było go ledwie co słychać. Na słuchawce już bezproblemowo, choć cichuteńko.

Oczywiście łączności poza 27.180 MHz.

Edytowane przez Chmarski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na President Harry II i antena podróbka Sirio ML-145 odleglość między dwoma miejscowościami ok. 28km swobodna rozmowa z tym że mój rozmówca walił ze stacjonarki. Czesty kontakt z ogólnym z Polic odległość ok. 30-40 km (mieszkam po drugiej stronie zalewu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sprecyzować odpowiedzi do kontaktu mobil-mobil.

Kontakt mobil-baza lub baza-baza nie jest miarodajny dla samochodowego użytkownika CB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielu z was wchodzi tutaj w krótkofalarstwo, a tu chodzi o zwykłych uzytkowników CB którzy jada z punktu A do B, którym radyjko ma pomóc w przemieszczeniu:DD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Zasięgi są bardzo rózne. Zależą od sprzętu obu rozmówców (radio, antena, mikrofon itp), propagacji, terenu itp.

Można sobie wyobrazić, że dwie mocne stacje gadają sobie na 20 km, a stojąca pomiędzy nimi "mizerna" stacja mobilna słyszy obie doskonale i nie może się do żadnej dowołać.

 

Rozmowy na podstawowej 40tce nie zachaczają pełną gębą o krótkofalarstwo. A przy dobrej propagacji nie ma zbytnich problemów by pogadać z Francją, Włochami czy Skandynawią przy użyciu krótkiej anteny i podstawowego radia. Trzeba tylko uciec z #19 na jakiś inny kanał. To nie jest trudne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak trafisz dobre warunki to po odbitej spokojnie tyle może pójść bez konieczności ładowania 0,5KW.

W emisji ssb może i realne, ale i tak bym się sprzeczał, bo doskonale zdaję sobie sprawę jak zabudowania skutecznie przeszkadzają w zrobieniu takiej odległości.Do tego dochodzi zbyt krótka odległość, jeżeli chodzi o odbitą.To się zdarza, ale prędzej na 500km niż 70.

wielu z was wchodzi tutaj w krótkofalarstwo

Nikt tu nie wspomniał ani słowem o krótkofalarstwie.Radio CB, to nie tylko emisja AM i #19.Do tego dochodzą warunki propagacyjne, co w CB występuje na porządku dziennym.

Mój realny zasięg w AM, nie uwzględniając propagacji itd., oscyluje w granicach 30-40km, w tym że korespondent też musi dysponować odpowiednim sprzętem.Mówię tutaj o warunkach na Podkarpaciu, i mobil-mobil.Na co dzień średnia to 20km.Rzadko się zdarza, żeby ktoś miał 2m bata i coś lepszego niż Unidena w samochodzie.To tego dochodzi teren w jakim się znajdujemy.Dlatego nie wierzę w żadne 70km, w dodatku jadąc przez miasto.Sprzęt jakim dysponuję to, Jackson 1 i Santiago 1200, lub Colorado 1200.Tak czy inaczej, obydwie 2m anteny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego wszystkiego trzeba by dodać porządne zestrojenie radia, właściwą długość przewodu, porządny styk z masą i pogoda też tu bez znaczenia nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leonisko, te 70 km, to akurat moja rekordowa łączność mobil-mobil. Na codzień jest to około 30km. Nie chcesz wierzyć nie musisz.

Anteny 2 metrowe i dłuższe miałem. Obecnie jeżdżę z Astatic'iem (182cm) na zmianę z CR-11 (u mnie po wystrojeniu ma 178,5cm). Miałem Texasa o długości 230cm. Astatic okazał się lepszy - inna konstrukcja.

Radia najróźniejsze się przewijały. Obecnie mam SuperStara 2950.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
porządne zestrojenie radia, właściwą długość przewodu

Nie wiem jakie masz na myśli zestrojenie radia, ale to antenę się stroi, a długość kabla znaczenia nie ma.Proponuję poczytać na ten temat, i ludzi w błąd nie wprowadzać.

te 70 km, to akurat moja rekordowa łączność mobil-mobil. Na codzień jest to około 30km. Nie chcesz wierzyć nie musisz.

Swoje wątpliwości napisałem już wyżej.Nie mówię że nierealne, ale wątpliwe w takim mieście jak Warszawa.No ale czasem robi się łączności, gdzie innym ciężko w nie uwierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wynik z dzisiaj: 31,5 km w linii prostej wg Google Earth na kanale #18. Rozmowa z dwóch wzgórz, tzn brak przeszkód terenowych. Głos był słyszalny i zrozumiany przez szumy.

 

Kontakt mobil - mobil, sprzęt Yosan Turbo + Sunker Ml-145. Drugi zestaw to Midland Alan 102 + Midland Ml-145. Obie anteny nie zestrojone z karoserią auta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności