Skocz do zawartości
lopee

Instrukcja/porada obslugi klucza dynamometrycznego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuje jasnej i czytelnej porady/instrukcji jak ustawic konkretne momenty np. 20Nm klucza dynamometrycznego, ktorego podzialke podrzucam na zdjeciu.

 

Z gory dzieki za pomoc i jesli topic jest nie w tym dziale to sorka bo nie wiedzialem gdzie napisac

DSC00276.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po 1 czy ten klucz ma aż taką rozpiętość

po 2 musisz tą rączką tak długo odkręcać aż pojawi ci się żądana wartość i na końcu rączki powinna być "blokada" którą blokujesz sprzęgło klucza na danej wartości

Bo teraz masz ustawione 71,8 chyba nie widać dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klucz ma na maxa te 210 a na dole o ile pamietam to jest chyba 26 jakos tak, tylko ze chodzi mi o porade jak ustawiac, bo nie dosc ze jest ta sztywna podzialka od 210 to jeszcze kreci sie ta gałka. Probowalem na czuja sobie istawiac to jak dalem po srodku podzialki to klikal tak jak jakby byl slaby moment

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu masz klucz ustawiony na 79 Nm

 

Przekręcając rączkę w prawo zwiększasz wartość - tak, jak masz na zdjęciu kreska z którą się zgrywa krawędź rękojeści to wartość "zgrubna" (70 Nm), podziałka na rękojeści ("gałce") to wartość dokładna (9 Nm). Ustawiasz kreskę odpowiadającą wartości dokładnej "na środku" "drabinki" pomiędzy znacznikami wartości zgrubnej.

 

Od kreski do kreski masz 14 Nm i tyle też masz na obwodzie rękojeści.

 

Klucz ma maksymalny moment 224 Nm (210 + 14Nm)

DSC00276.JPG

Edytowane przez neurojarre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to by mialo sens, dzieki za pomoc;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moge wytłumaczyć jeszcze tak że:

 

Na samym dole masz chyba nie 26, a 28 z tego co pamiętam i jak bedziesz kręcił rączką tak że ustawisz te 28 z zerem na rączce (linie bedą się pokrywać równo), to masz moment właśnie 28.

Dalej, jak przesuniesz pokrętło na 2, to masz moment 30Nm i linia ci podejdzie trochę wyżej (nie pokryje sie z tą przy 28)

I tak kręcisz rączką w prawo dalej, 4,6,8 i jak dojdziesz znów do zera, to pokryje ci się linia zera z linią przy 34 (po lewej stronie), wtedy już masz moment 34Nm.

 

Przed kręceniem luzujesz śrubę, a po ustawieniu żądanego momentu blokujesz śrubą na dole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za podpowiedz sebam

 

Mam jeszcze takie pytanie bo na kluczu mam wlasnie to minimum 28, czyli ustawiajac nizej klucz juz nie dziala ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie klucza na najniższej wartości zaleca się w momencie kiedy klucz nie będzie używany w celu zluzowania śruby. Nie należy nigdy ustawiać klucza poniżej minimalnej wartości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mam za mały zakres żeby ustawic np. te 20 Nm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 Nm na tym kluczu nie ustawisz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorka za odgrzanie kotleta ale chciałbym zakupić klucz dynamometryczny. Tylko nigdy takiego nie miałem w ręce, już wiem mniej więcej jak go ustawić ale nie wiem jak się tym dokładnie dokręca. Czy pierw mam śrubę dokręcić zwykłym kluczem np. grzechotką czy zacząć już dokręcać jak śruba jest luźna dynamometrycznym. Co jeśli dokręciłbym np. grzechotką ponad moment ustawiony na kluczu i próbował nim jeszcze dokręcać ? Jeśli przykładowo chciałbym dokręcić koło z momentem 120 Nm ale zanim użyłem klucza dynamometrycznego to dokręciłem grzechotką z momentem 100 Nm to po użyciu klucza dynamometrycznego on dokręci jedynie +20 Nm czy 120 Nm ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przypadku który podałeś dokręci +20 jeśli wcześniej nakęciłeś ręczne 100Nm.

Nie przekroczy momentu który ustawiłeś na kluczu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie klucz Proxxona MC200. W jakiej pozycji przechowywać go gdy nie jest używany bo zauważyłem, że on schodzi niżej niż 40 Nm. Czy wobec tego powinienem go trzymać na 40 Nm czy zjechać na najniższą możliwą ? Dodatkowo klucz jest pokryty jakimś smarem zabezpieczającym chyba przed korozją czy można go zetrzeć czy ma zostać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klucz przechowuj rozkręcony na "luźno"- poniżej 40Nm. Smar zetrzyj szmatką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy na luźno ? Bez blokowania rączką na żądanym momencie ? Zauważyłem, że on schodzi sporo poniżej 40Nm (sprawdziłem i schodzi 16 nizej czyli do 24 Nm), czy mam zjechać go aż na sam dół czy delikatnie poniżej 40 ? Wiem, że trochę mędzę ale chciałbym aby jak najdłużej posłużył.

Edytowane przez xplo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręć regulację na minimum, zjedź na sam dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności