Skocz do zawartości
Gość marcc

Wymiana oleju w silniku AFN

Rekomendowane odpowiedzi

Gość marcc

witam;

 

chciałbym się dowiedzieć jak dokładnie wymienić olej w swoim silniku;

do tej pory wymieniałem tak:

 

1. rozgrzewałem silnik do temperatury 90 st. (kilka kilometrów jazdy);

2. następnie wjeżdzałem na kanał w garażu i ściągałem osłonę silnika, odkręcałem korek wlewu oleju do silnika i odkręcałem śrube w misce olejowej - olej zaczynał się wylewać z silnika;

3. czekałem kiedy skończy kapać/wylewać się z miski olejowej (ok. 20-30 min);

4. odkręcałem filtr oleju;

5. po spuszczeniu oleju zakręcalem korek zlewu oleju w misce olejowej (tą samą śrubą i podkładką chociaż slyszełem że za każdym razem powinno się podkładkę wymienić);

6. zalewałem nowym olejem nowy filtr oleju i zakręcałem go;

7. wlewałem nowy olej do silnika aż do uzyskania na bagnecie stanu pomiędzy min. i max.

8. kilka kilometrów oraz ponownie sprawdzałem stan oleju - i to koniec;

 

ale słyszałem że jeszcze jakieś 0,5-0,6 litra oleju zalega w chłodnicy oleju (szukałem na forum ale nie mogłem znaleźć tego tematu może utworzył się jakiś wątek na ten temat w jakimś temacie o czymś podobnym);

 

jak Wy wyminiacie olej w swoim silniku AFN??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mikeee

Co prawda mam silnik AHU ale wszystko wlasciwie robie tak samo :] tak wiec nie widze zadnych nieprawidlowosci w miare mozliwosci wymieniaj sobie za kazdym razem podkladke pod korkiem spustu oleju z miaski.Nowa podkladka nie zawadzi kosztuje grosze i mozesz ja nabyc raczej w kazdym sklepie z czesciami samochodowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widac w twoim postepowaniu błedów, ja też tak wymieniam i to od wielu, wielu lat w różnych samochodach, ktore miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś też podobnie to robiłem tyle, że nie zalewałem nigdy nowego filtra przed wkręceniem. Nigdy nie weszło więcej oleju do silnika niż 3,5 litra (znaczy weszłó ale był już na miarce max a ja leje zawsze na połowę miarki).

Teraz jestem leniwy i jak mam wymienić to jadę do magika (sklep z olejami z warsztatem) na odsysanie. Bez zabawy w odkręcanie i kanały - zssawka zamiast bagnetu, odessanie w międzyczasie zmiana filtrów, i zalanie - o dziwo zalewam zawsze 4litry i na bagnecie jest połowa:)

Usługa ta jest w cenie oleju (za Mobila S płace tam 90kilka złotych) i trwa w sumie 10min.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak samo, tylko nie zalewam nowego filtra olejem bo nie ma takiej potrzeby. Wchodzi mi dokładnie 4 litry oleju a z uszczelką pod korkiem to różnie, jak mam nową to zakładam. Inaczej jest z filtrem paliwa, tam to już napełniam go napędem :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marcc

wydaje mi się że to co napisałem to jednak mało - należaloby jeszcze spuścić olej z chłodnicy oleju;

może ktoś to robiL i mógłby to opisać co i jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mikeee

Chlodnice oleju masz nad filtrem oleju i nie ma potrzeby dodatkowego rozbierania to co bedzie mialo sie wylac to sie wyleje po odkreceniu filtra olejowego.szkoda zabawy bo i tak wszystko nigdy nie zejdzie z silnika zawsze gdzies cosa minimalnie zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mular

Ja robie tak samo nie zalewam olejem filtra bo moj szwagier byl nadgorliwy i tak zalal wtedy pompa olejowa nie mogla sie odpowietrzyc bo nad nia (czyli w filtrze) znajdowal sie olej i nie mogla go dalej popchac powietrzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZbigNieff

Ja robie dokladnie tak samo ;-) Jesli rozgrzejesz olej do 90st to jego wiekszosc zejdzie z chlodnicy oleju - jesli robil bys to na zimno to owszem zostalo by go tam duzo wiecej! Ale jak czytalem co koledzy pisza to dziwne... u mnie wlewam 4,2l do silnika przy zmianie! A nie 3,5 jak Osiah pisal...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale jak czytalem co koledzy pisza to dziwne... u mnie wlewam 4,2l do silnika przy zmianie! A nie 3,5 jak Osiah pisal...

 

Wiesz, jeszcze zależy kto ile leje - ja zawsze kończę zalewanie na połowie wskaźnika - gdybym lał na max to weszłoby mi 4 litry. Nie wiem, może kanał miałem krzywy - silnik tak samo rozgrzewałem.

 

Swoją drogą 4,2l plus resztki starego - to ile do licha do tego silnika wchodzi - zawsze myślałem że 4 litry się tam mieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio jak zmieniałem to jakos mało tego oleju zleciałeo no ale weszło dobrze bo wlałem ok 3.5 litra... do AFN -a powinno wchodzic z wymianą filtra oleju 3.8 litra oleju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odswieze troche temacik.Mam tylko jedno pytanie...Na dniach wymieniam olej w AFN-ie i chodzi mi o to w jaki klucz do odkrecenia korka spustowego musze sie uzbroic??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem właśnie olej. Jaki powinien byc stan bo ja mam nalane do konca wgłebienia na bagnecie czyli wyżej tych ostatnich kropek ktore oznaczaja max. Mozna tak jezdzic czy lepiej spuscic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jaki powinien byc stan bo ja mam nalane do konca wgłebienia na bagnecie czyli wyżej tych ostatnich kropek ktore oznaczaja max

Max to właśnie wgłębienie na bagnecie ponad kropkami. Poszukaj na forum - wklejane były skany instrukcji obsługi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sliczny

Witam.

Dziś wymienialem olej i filtr oleju i stala sie niespotykana rzecz. otóż chwilę po uruchomieniu silnika doszlo do wycieku z filtra oleju. Filtr uprzednio zalany olejem dokrecilem kluczem lancuchowym. Kilka sekund na jalowym i uslyszalem chlupotanie. Po wylaczeniu silnika okazalo sie ze z kolnieza laczacego filtr z ukladem silnika wylalo sie sporo oleju. Co najgorsze, okazalo sie ze filtr wymagal ponownego dokrecenia. Dokrecilem i wszystko jest ok. Co moglo byc przycyzna takiego stanu rzeczy? Myślę że do przedstawionego w 1 poście schemacie postępowania trzeba dodac punkt w ktorym sprawdza się po uruchomieniu auta poprawnosc zamocowania filtra.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możliwe żę oring ze starego filtru został na chłodniczce i nakręciłeś na niego nowy filtr z nowym oringiem i tak sie stało lub też podwinął ci sie oring ;P

 

---------- Post added at 19:29 ---------- Previous post was at 19:20 ----------

 

a co do waszego sposobu wymieniania oleju to wszystko jest ok ale nie ma co przesadzać np :

- wymieniać za każdym razem uszczelke korka

- za wszelką cenę spuścić cały olej z silnika

bo uszczelka do puki nie jest pęknięta to nie będzie ciec

a na jednym ze szkoleń tłumaczyli ,że dobrze jest jeśli cały olej nie ścieknie bo takie właściwości smarujące jakie ma stary olej nigdy nie będzie miał nowy i dlatego zalecane jest spuszczanie oleju korkiem spustowym a nie wysysarką ;) nie wiem ile w tym prawdy ale tak tłumaczyli ci "eksperci" więc może coś w tym jest ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy tak odbiegając od tematu troszkę , potrzebuje wymienic filtr w pasku z silnikiem 1.9 tdi 131 km 2002 filtr juz kupiłem wsumie tam sam wkład jest tylko mam problem którą stroną włożyc czy napisami do góry czy do dołu, różni sie tym też że z jednej strony zaczyna sie taka rurką w środku filtra a z drugiej strony widac przez otwór środek filtra?? a popełniłem błąd bo nie widziałem jak wyglądał stary filtr:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W środku filtra z jednej strony jest taki kołnierz/zwężenie którym wkładasz wkład do dołu w obudowę filtra.

 

---------- Post added at 11:45 ---------- Previous post was at 11:44 ----------

 

Myślę że zrozumiale to napisałam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Magdo:) za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dziekuje Magdo:) za pomoc.

Proszę bardzo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności