Skocz do zawartości
Gość Zaspany_troche

Dziwny przypadek z elektrycznym lusterkiem passat B4 lewym

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Zaspany_troche

Witam, mam problem z Passatem B4 z 1994. Mianowicie, miałem wypadek i zderzyłem się lusterkami z innym samochodem i oczywiście wiadomo lusterko poszło w proszek (o dziwo lusterka robione przez VW są bardzo wytrzymałe bo mają w środku blachę która uchroniła mnie przed wyrwaniem go z drzwi, gdyż w nówkach ze sklepu, tego nie ma i jest tylko obudowa z silniczkami). Kupiłem nowe lusterko w sklepie z częściami i pojawił się problem, po dłuższym rozpoznaniu i 2-krotnym spaleniu bezpieczników zauważyłem iż jest zupełnie inne ułożenie przewodów jak i silniczków. W starym lusterku jest jeden silniczek z pewnego rodzaju elektromagnesem pełniącym funkcję przekładni pomiędzy ruchami silnika GÓRA-DÓŁ a LEWO-PRAWO. Natomiast w nowym są już DWA silniczki i rozmieszczenie przewodów zupełnie nie pasuje do wiązki która jest podłączona na wtyczkach pod boczkiem drzwi. Moje teraz pytanie do was, pomóżcie mi jakoś to poprzekładac w taki sposób aby działało mi 100%W takim ułożeniu jak jest teraz na rysunku działa w lewo i prawo i górę, natomiast przy próbie ustawienia na dół siadają bezpieczniki. Próbując coś samemu udało mi się ustawic 100% sprawnośc lusterka w kierunku LEWO-PRAWO podmieniłem w nowym lusterku na wtyczce piny 7 z 9 (oznaczenie samodzielne numerów pinów). Doradźcie mi jak mam teraz zrobic aby działało w pełni w kierunku GÓRA-DÓŁ, wszystko było by dobrze gdyby w orginalnym lusterku były dwa silniczkia jest tymczasem tylko jeden..z tą przekładnią elektromagnetyczną. Wszystko jest na rysunku poniżej

b26aae10ad269a6534f0003e57b2cb1a4834_min.jpg

index.php?id=b26aae10ad269a6534f0003e57b2cb1a817

 

index.php?id=b26aae10ad269a6534f0003e57b2cb1a817

Edytowane przez Zaspany_troche

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma opcji przełożenia bebechów z jednego do drugiego to najprościej i najtaniej wstawić przekaźnik albo zabawa w tranzystory...

 

Chcesz to Ci rozrysuje jak to zmontować... Jedyny minus tego rozwiązania to cykanie przekaźnika przy poruszaniu góra/dół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zaspany_troche

Chętnie zobaczę powiew świeżego spojrzenia na problem, jeśli mowa o przekaźniku chodzi o najzwyklejszy przełącznik? Chodzi o to iż nie chciał bym ingerowac w wygląd mojego boczku dodając nowe przełączniki, bo to też miałem w głowie aby zrobic zupełnie nową wiązkę itd ale to nie ma sensu, jeśli mam już wystarczająco sporo w niej. Przełożenie niestety nie daje rady:/ zupełnie inny rozstaw śrub itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o przekaźnik nie przełącznik. Kupisz go w każdym motoryzacyjnym lub elektronicznym za koszt 5-10 zł, warto do tego kupić podstawkę z wyprowadzonymi kablami i diodą.

 

W każdym bądź razie zamieszczam na szybko poglądowy schemat co z czym połączyć. Jeśli układ będzie działać na odwrót tzn. zamiast prawo-lewo będzie góra-dół to wystarczy zamienić podłączenie kabli na przekaźniku na pinach 87 i 87a.

Przekaźnik schowasz w drzwiach.

 

96bc37cfcefe2ee1cd7c145097fa2b90824_min.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile sie nie myle(na podstawie golfa mk2 i mk3) w starszych modelach b4 lusterka (mechanizmy) są takie same jak w b3, joystick sterowania z resztą też podobny.

W nowszych b4 są już nowsze mechanizmy właśnie na dwóch silniczkach, joystick sterowania też inny(wybór sterowanego lusterka w nowszych lustrach odbywa sie poprzez wciśnięcie przycisku, w starszych mechanizmach obraca sie gałke joysticka)

Po prostu kupiłeś złe lusterko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

_tytul1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zaspany_troche

Wiesz.. kupiłem złe lusterko, pytałem w 3 Motoryzacyjnych i każdy mi dawał lusterko właśnie takie... nie mówiłem że chce lusterko do passata tylko sprecyzowałem swoje poszukiwania...ale niestety masz rację a przynajmniej tak się wydaje bo jak inaczej to wytłumaczyc:/

 

---------- Post added at 08:58 ---------- Previous post was at 08:55 ----------

 

A jeśli chodzi o podstawkę to mam kupic płytkę drukowaną?Bo tego nie zrozumiałem, masz może jakieś zdjęcie, albo link?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W nowszych b4 są już nowsze mechanizmy właśnie na dwóch silniczkach, joystick sterowania też inny(wybór sterowanego lusterka w nowszych lustrach odbywa sie poprzez wciśnięcie przycisku, w starszych mechanizmach obraca sie gałke joysticka)

Z tego wynika, że masz przełożone lustra i instalację z B3. Wobec czego, może warto pójść do motoryzacyjnego i poprosić o lustro do B3?

 

A jeśli chodzi o podstawkę to mam kupic płytkę drukowaną?Bo tego nie zrozumiałem, masz może jakieś zdjęcie, albo link?

Proszę:

a3bdf0cada5d590b4c4e6f3b434c83e1.jpg&maxwidth=2004037.jpg

Też powinni mieć w motoryzacyjnym czy w elektronicznym

Edytowane przez druidionin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może lepiej oddać to lusterko i kupić używkę na szrocie lub giełdzie z silnikiem do B3 zamiast łatać instalację? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a może lepiej oddać to lusterko i kupić używkę na szrocie lub giełdzie z silnikiem do B3 zamiast łatać instalację?

Ja też bym tak radził ale kolega pytał jak to podłączyć więc mu pomogłem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zaspany_troche

To tak, gdyby była możliwośc oddania to bym już to zrobił... ale niestety lusterko jest już umalowane...i moja reklamacja nie zostanie uwzględniona...Lusterko było pomalowane zanim się do niego dobrałem...muszę teraz jakoś rozwiązac ten problem.Macie może namiar na tą wtyczkę gdzieś w sklepie internetowym albo nie wiem na allegro?Jakby byla jeszcze w ofercie z tym przekaxnikiem było by całkiem fajnie,bo znalazłem już ten przekaźnik na allegro kwestia teraz tylko tej wtyczki. W motoryzacyjnym niestety ale ludzie potrzebują "na miarę" nawet po podaniu nazwy nie idzie im znalezienie.Gdybym wiedział teraz co wiem było by zupełnie inaczej... ale niestety Polak mądry po szkodzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To tak, gdyby była możliwośc oddania to bym już to zrobił... ale niestety lusterko jest już umalowane...i moja reklamacja nie zostanie uwzględniona...Lusterko było pomalowane zanim się do niego dobrałem...muszę teraz jakoś rozwiązac ten problem.Macie może namiar na tą wtyczkę gdzieś w sklepie internetowym albo nie wiem na allegro?Jakby byla jeszcze w ofercie z tym przekaxnikiem było by całkiem fajnie,bo znalazłem już ten przekaźnik na allegro kwestia teraz tylko tej wtyczki. W motoryzacyjnym niestety ale ludzie potrzebują "na miarę" nawet po podaniu nazwy nie idzie im znalezienie.Gdybym wiedział teraz co wiem było by zupełnie inaczej... ale niestety Polak mądry po szkodzie...

kup sobie sam mechanizm regulacji (cena ok 20zł) i zrób przeszczep, wyjdzie chyba taniej niż kombinacje z przekaźnikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zaspany_troche
Wiesz.. przeszczep.. mam stare lusterko które jest w proszku ale mechanizm niby "jakoś" dogorywa (dzięki tem wiem mniejwiecej jakie piny sterują napieciem na lusterku),ale działa i nie wiem jak można wsadzic ten stary w miejsce nowego lusterka bo raz ze śruby są zupełnie w innym miejscu, dwa że lusterko zupełnie nie pasuje, chodzi mi o to iż mechanizm z wsadem wystaje z lusterka.. chyba że mowisz o przełączniku który jest w drzwiach od sterowania, ale wtedy to chyba prawe lusterko nie będzie funkcjonowało...o ile będzie pasowało do drzwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Macie może namiar na tą wtyczkę gdzieś w sklepie internetowym albo nie wiem na allegro?

Podjedź do motoryzacyjnego i poproś o przekaźnik przełączny, taki do instalacji gazowej do odcięcia wtrysków oraz gniazdo do niego. Powinni mieć... Jeśli nie, to idź do drugiego motoryzacyjnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zaspany_troche

Oki, zapytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oki, zapytam

w sklepie elektronicznym (każdym) powinni mieć. przekaźnik około 4 zł, podstawka też koło tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zaspany_troche

Witam, układ polutowany jednak znów zaczyna wywalac bezpieczniki w aucie, możecie mi podac lub napisac działanie tego przekaźnika odnośnie kiedy i a jakich pinach pojawia się napięcie?to może sam to jakoś rozwiąże?

 

---------- Post added at 18:10 ---------- Previous post was at 16:25 ----------

 

Możliwe że problem nastąpił w interpretacji wtyczek, mianowicie piny są opisane jako piny od lusterka może błąd się wkradł w interpretacji i powinno podpięcie być zrobione "w lustrzanym odbiciu"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zaspany_troche

Wszyscy sie pomyliliście, w tym przekaźniku i podłączeniu jest błąd.... napięcie które idzie na wspomniane wcześniej elektromagnes ma tylko + z wiązki która idzie na piny 85 i 86 pojawia się tylko +/- nie ma -/+. Skoro w tym przekaźniku piny te są styczne z pinem 30, to przy próbie zmiany kierunku obrotu lusterka czyli piny: 30 i ten przewód co idzie do nowego lusterka zmieniają polaryzację z +/- na -/+ a na pinach 85 i 86 jest tylko pojedyncza polaryzacja, nie ma zmiany biegunów to wtedy następuje zwarcie jeśli chce poruszyć np lusterkiem w dół... i co teraz?ma ktoś jakąś propozycję aby to naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie czaisz zasady działania przekaźnika..

na piny 85 i 86 podajesz + i - lub odwrotnie i wtedy zwierana jest cewka przekaźnika, która przełącza przejście. Normalnie gdy cewka nie zwarta to przejście jest 30 - 87a, po zwarciu cewki przekaźnik przełącza na 87. i piny 85 86 nie są styczne z 30...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zaspany_troche

Mając na myśli "przejście" tzn: że wchodzi 30 wychodzi 87a?To teraz dla wyjaśnienia bo źle to może ująłem, w schemacie który jest na zdjęciu wyżej - schemat druidionin po doprowadzeniu napięcia na piny 86 - 85 cewka się zwiera i przewodzi prąd na 87. Prąd zwarcia cewki na pinach 85 i 86 płynie tylko w jednym kierunku, tak jest w wiązce w drzwiach iż tylko pojawia się tylko +12V (co w oryginale powodowało przesuniecie tego elektro-magnesiku czy tam cewki w lusterku, zmiana polaryzacji w tym magnesiku nie powodowała żadnego ruchu, więc musiał być tylko prąd +12V), wszystko jest rozpisane na rysunku na początku tematu. Teraz najważniejsze, prąd który wchodzi 30 zmienia swoją polaryzację czyli może byc +/- i -/+ w zależności czy chcemy aby lusterko się nam poruszało w jednym bądź drugim kierunku. Kiedy jest np +/- i prąd na pinach 85 i 86 też jest +/- to jest ok. Tylko że kiedy zmienia się polaryzacja na 30 z +/- na -/+ a prąd który idzie na 85 i 86 jest nadal +/- to niestety ale powoduje to zwarcie, bo piny 85 i 86 powodują tylko zwarcie cewki i na nich nie zmienia się biegunowość bo jest zawsze tylko jedna polaryzacja +/- która jakby nie patrzeć ale nie jest odizolowana od prądu który przewodzi. Efekt jest taki iz kiedy chce zmienić kierunek poruszania lusterka w kierunku bodajże góra idzie wszystko ok, ale jeśli chce zmienić w kierunku dołu... napotykam na zwarcie i nie da rady poruszyć lusterkiem w dół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności