Skocz do zawartości
morph

dziwne objawy passat 1.8T AWT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam w zasadzie dwa problemy z w/w passatem. Pierwszy z nich to dziwne grzechotanie w silniku (prawdopodobnie zaworów - tak sugerują Panowie z serwisu) na mocno rozgrzanym silniku. Objaw ten nie występuje na zimnym silniku. Pojawia się dopiero jak pojeżdżę trochę np. po mieście to w nizszych zakresach obrotów grzechocze tak że wstyd jechać. W momencie pojawienia się wspomnianego grzechotania pomaga gwałtowne puszczenie pedału gazu i energiczne wciśnięcie go z powrotem (chociaż też nie zawsze).

 

Drugim problemem jest to że w trakcie jazdy auto potrafi się przydusić najczęściej na 1, 2 lub 3 biegu, bądź np. zgaśnie jak zatrzymam się na skrzyżowaniu.

 

Sprawdzałem VAG-iem i nie ma żadnego błędu. Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie także sprawdzili ma autko w serwisie i wykluczyli przepływkę i turbinę.

 

Czy ma ktoś jakiś pomysł? Może ktoś miał już taki problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść przepustnicę,jak dalej tak będzie to do wymiany filtr węgla aktywnego.

 

To jest cytat kolegi Danek75

 

"W kwestii falowania obrotów, to oprócz przepływomierza bądź przepustnicy - przyczyną może być filtr węgla aktywnego który znajduje się w prawym przednim nadkolu. Jeśli filtr jest całkowicie "zabity" - mowa tu o wkładce filcowej na dole filtra - to silnik będzie miał również falujace obroty. Z tego powodu, że nie ciągnie powietrza z zewnątrz a zamaist tego zasysa powietrze ze zbiornika. Można to sprawdzić w prosty sposób - odpalić auto i podejśc i odkręcić korek wlewu paliwa."

Ta odpowiedz dotyczy drugiego pytania.

Co do pierwszego może to być łączka elastyczna układu wydechowego,lub faktycznie zawory.Olej kiedy był zmieniany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olej zmieniony jakieś 5 tysięcy km temu. Samochód ma oryginalny przebieg 107 tyś. i wszystkie sprawy eksploatacyjne były realizowane na bieżąco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gaśnięcie na pewno będzie to,a co do klekotania to może inni niech się również wypowiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężko określić dźwięk słowami... każdy 1.8T wydaje z siebie masę "niepotrzebnych" dźwięków - i chociaż daleki jestem od stwierdzenia, że ten typ tak ma, to może faktycznie podjedź na jakiegoś spota i posłuchaj innych 1.8T?

 

co do falujących obrotów, to BYŁO MILION RAZY NA FORUM. Sprawdź wszystkie (WSZYSTKIE) rurki podciśnieniowe - czy któraś z nich nie jest przetarta lub pęknięta. Zwłaszcza te, które biegną spod kolektora ssącego wzdłuż przodu silnika do turbiny.

Krytyczny jest również ten najkrótszy przewodzik łączący kolektor ssący z regulatorem ciśnienia paliwa na listwie paliwowej. On też lubi sobie popękać od temperatury...

 

Do tego na wpół uchylony lub zacinający się zawór DV może spowodować, że auto zgaśnie po przegazówce (lub np. po hamowaniu silnikiem). Zawór ten łatwo sprawdzić na "ucho" - każdy obeznany posiadacz 1.8T powie Ci, czy dźwięk, który słychać przy spuszczaniu gazu to uszkodzony (trrrrsss... ) czy sprawny (ffffffffffff) zaworek DV ;)

 

Wymień rurki i obserwuj czy objawy (gaśnięcie, falowanie) nie minęły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A który to ten zaworek DV? Bo niezbyt obeznany jestem w tym silniku. Można go VAG-iem sprawdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisałem tylko, że jest taka możliwość, że padnięty DV może być współwinnym - ale przyjrzyj się najpierw rurkom podciśnieniowym...

tutaj masz schemat umiejscowienia zaworu DV (nr 19 na fotce.):

(gdzie nr 1 to rura biegnąca od filtra powietrza do turbiny - tzn. TIP - turbo inlet pipe, a numer 17 to rura wychodzaca z turbiny, wchodząca do stalowej rury - będącej jednocześnie wzmocnieniem czołowym - biegnącej do intercoolera).

 

http://farm1.static.flickr.com/47/163119442_548e9f7d08.jpg

 

163119442_548e9f7d08.jpg

dostęp po zdjęciu dolnej osłony silnika, przed kołem od strony pasażera.

 

---------- Post added at 09:45 ---------- Previous post was at 09:37 ----------

 

analizę szczelności zaworu DV można przeprowadzić podglądając to, co dzieje się w silniku - robiąc logi.

 

Jest o tym SPORO do poczytania w dziale diagnostyka - zachęcam do lektury. Nic nie sprawia większej frajdy niż dojście do przyczyny denerwującego problemu ;)

Edytowane przez marecek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne posprawdzam co potrzeba. A może jakieś pomysły odnośnie grzechotania tych zaworów na rozgrzanym silniku? Czy faktycznie może być uszkodzony czujnik spalania stukowego skoro VAG tego nie pokazuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a przez przypadek nie grzechocze ci napinacz lancucha?? jak lekko dodajesz gazu to grzechocze a jak mocno to nic nie slychac ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Napinacz grzechotałby też na biegu jałowym a to grzechocze tylko w trakcie jazdy przy rozgrzanym silniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Sprawdziłem co radziliście i wszystko jest ok, ale wyczaiłem dziś jedną rzecz a mianowicie w kanale 026 pojawiają mi się dziwne napięcia na cylindrach (spalanie stukowe). Na 1, 3 i 4 wartości to 0.234 na 2 różnie 0,351 lub 0.468. Po odpięciu czujników w zasadzie nic się nie dzieje (sprawdziłem tylko na biegu jałowym) a napięcie na wszystkich pozycjach wynosi 0.234 i nawet po dodaniu gazu sie nie zmienia co jest raczej oczywiste. Czy to napięcie na poz 2 może miec wpływ ma moje problemy?? Czy to ozacza że walnięty jest zielony czujnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik spalania stukowego to nic innego jak taka "słuchawka" piezoelektryczna, która sprawia, że sterownik cały czas "słyszy" w jaki sposób pracuje silnik i jest w stanie wykryć sytuację, w którym spalanie zaczyna przebiegać niepoprawnie (reaguje cofaniem zapłonu jeśli tylko wykryje początki spalania stukowego). Naturalne jest, że wraz ze wzrostem obrotów wzrośnie Ci napięcie na wyjściu. Na bank jednak nie uda Ci się tego zmierzyć VAGiem, bo częstotliwość próbkowania VAGa pozwala Ci widzieć tylko jedną na kilka tysięcy próbek, które normalnie analizuje sterownik...

 

Po odpięciu czujników sterownik przełącza się na mapę stałego zapłonu i masz auto-muła.

 

spalanie stukowe przy niskich obrotach może wystąpić jeśli są problemy z iskrą albo ktoś naleje etanolu zamiast benzyny - to raczej nie jest Twój problem.

 

Jakiekolwiek "grzechotanie" zawsze kojarzy się z łańcuchem rozrządu. Jaki olej lejesz do swojego silnika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że przy dodawaniu gazu napięcie sie zwiększa ale to wyższe napięcie u mnie występuje podczas pracy silnika na biegu jałowym i skacze pomiędzy 0,351 lub 0.468 podczas gdy na pozostałych jest cały czas 0.234. Poza tym samochód mułowaty robi się dopiero po porządnym rozgrzaniu i wtedy też zaczyna się grzechotanie. Przy zimnym silniku jest wszystko ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź przepływomierz samemu... w diagnostyce masz przebiegi w funkcji obrotów. Zmierz to na "zimnym" i na "rozgrzanym".

 

Czujników spalania stukowego jest sztuk dwie i z tego co zdążyłem zaobserwować - silnik słucha ich równolegle - redundancja na wypadek awarii jednego z nich (nie wiem natomiast co obserwujesz na pozostałych kanałach - być może błąd z opisem kanału na VAGu).

 

Nie napisałeś jaki olej zalałeś. Szkoda, że nie masz miernika ciśnienia oleju - to by mogło potwierdzić tezę o napinaczu łańcucha wałków...

 

Ja bym nie łączył tego grzechotania ze spadkiem mocy... (tzn. bardziej powiedział bym, że to skutek, a nie przyczyna spadku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżdżę cały czas na MOBIL 5W/50 (przebieg 107 tyś). Samochód na biegu jałowym nie faluje obrotami.

 

Potrafi przydusić się podczas jazdy. Np dziś zarzuciłem dwójkę i przy nabieraniu prędkości przydusił się tak że obroty spadły do ok 200 po czym wchodzi na obroty normalne. Objaw jest taki jakby coś powodowało że auto ma zgasnąć ale nie gaśnie bo z powrotem wraca do normalnych obrotów.

 

Tak jak pisałem nigdy nie dzieje się to na biegu jałowym i w zasadzie nie ma żadnej reguły na występowanie tego problemu.

 

Może powiedzcie jakie kanały VAG-iem sprawdzić to prześlę pliki z logami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako że niezbyt wierzę w wiedzę ASO (tak albo coś jest zepsute i pokaże to komputer albo nie pokazuje i znaczy że sprawne) postanowiłem zrobić trochę logów. Proszę niech ktoś znający się na tym rzuci okiem na i napiszcie co i jak. Wydaje mi się że nie jest za ciekawie (chyba gdzieś jest nieszczelny dolot mimo iż sprawdzałem) ale nie chcę się wymądrzać. Po zrobieniu logów samochód postał chwilę na wolnych obrotach a później już jechał jakby miał 90 zamiast 150 KM i standardowe grzechotanie się odezwało.

LOG-01-002-003-005.xls

LOG-01-002-115-118.xls

LOG-01-002-115-118 -postĂłj.xls

LOG-01-006-117-002.xls

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. JAk się okazuje kłopotów ciąg dalszy a mianowicie pojawia mi się cały czas błąd

 

1 Fault Found:

16486 - Mass Air Flow Sensor (G70): Signal too Low

P0102 - 35-10 - - - Intermittent

 

Czy ktoś ma pomysł co z ty zrobić? Po skasowaniu błędów wyruszyłem w trasę... Po przejechaniu ok 50 km było ok 1 godziny postoju i z powrotem po odpaleniu nie mógł wkręcić się na obroty (objaw jak przy odłączonym przepływomierzu) po czym silnik kaput. Po skasowaniu błędów mocy trochę brak ale nie gaśnie. Niemniej wystarczy ok 50 km w trasie plus kilka korków i po odpaleniu wszystko od nowa. Z jednego z postów Marka (http://forum.vw-passat.pl/showthread.php?t=1764) wyczytałem jak posprawdzać napięcia i w momencie pomiarów wszystko było ok. Po przejechaniu znowu kołysanie silnikiem po czym zapalił się tzw. check i błąd w sterowniku jw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprawdzałem VAG-iem i nie ma żadnego błędu. Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie także sprawdzili ma autko w serwisie i wykluczyli przepływkę i turbinę.

 

bo tak powoli konała, konała, konała, aż w końcu...:

 

1 Fault Found:

16486 - Mass Air Flow Sensor (G70): Signal too Low

P0102 - 35-10 - - - Intermittent

 

Masz się z kimś na tą przepływkę podmienić?

 

z logów, które przedstawiłeś (nie widziałem ich wcześniej) wynikałoby (LOG-01-002-003-005.xls) że przepływomierz jeszcze cośtam mierzył. Ale kolumna throttle wskazuje tez, że nie jechałeś z nogą w podłodze, tylko "part throttle" i tylko do 4000obr/min (to nie diesel - skala kończy się na 7000), więc nie bardzo można jakiekolwiek inne wnioski wyciągać... natomiast później to już był tylko tryb awaryjny i koniec jazdy (zadane doładowanie 1340mbar w szczycie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Postaram się znaleźć jakąś prostą żeby lepsze logi porobić, ale najpierw wymienię przepływkę bo pożyczyć nie mam skąd :-(. Po wymianie przepływki zrobię nowe logi i wrzucę do oceny.

 

---------- Post added at 08:16 ---------- Previous post was at 23:00 ----------

 

Mam pytanko odnośnie przepływek. W ETCE są takie rodzaje

 

06A 906 461 L

06A 906 461 LX

06A 906 461 N

06A 906 461 NX

 

czym one się różnią?

 

Według ETKI wszystkie są do silników AWT/AWM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X => exchange. Oddajesz starą (w sumie to dowolną). Pół roku temu przepływka na wymianę kosztowała w granicach 390 zł (nowa 850+ ) . Obecnie nie wiem, ale ceny poszły sporo do góry...

 

jak wyjmiesz swoją to po prostu zobacz jaki masz numer i tyle... Nie patrz po tym do jakiego silnika "pasuje". Subtelne różnice w programie lub rodzaju sterownika mogą Ci uniemożliwić dalszą jazdę...

 

---------- Post added at 11:55 ---------- Previous post was at 11:54 ----------

 

btw. jak często zmieniasz/czyścisz filtr powietrza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystając ze strony akceptujesz nasz Warunki użytkowania oraz Polityka prywatności